drukuj
drukuj
 
                                    
 
INFOLINIA 801-4-67372
(22 354 84 38)
 

OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Sierpień
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31.07.2017r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 345,04 PLN.


Komentarz zarządzającego:


Okres wakacyjny nie jest jednoznacznie udany dla polskich inwestorów akcyjnych. Po wielomiesięcznej hossie, lipcowe wzrosty ograniczyły się bowiem do wybranych segmentów rynku. Z jednej strony, WIG20 odrobił straty z końcówki pierwszej połowy roku, zamykając miesiąc 3,5% na plusie. Zyskiwały przede wszystkim banki (na korzyść zadziałały pierwsze, pozytywne wyniki półroczne) oraz sektor energetyczny, który pozytywnie zareagował na informacje o nowej ustawie o OZE. Notowania polskich blue chipów były również wspierane przez coraz silniejsze napływy kapitału na rynki wschodzące, w tym Polskę. Według danych EPFR Global z ostatnich dni lipca, tegoroczne saldo przepływów na giełdy wschodzące przekroczyło 45 miliardów dolarów.

 

Ocena lipca jest jednak tym słabsza, im mniejsza kapitalizacja analizowanego segmentu. mWIG40 zakończył miesiąc na neutralnym poziomie, ale był to przede wszystkim efekt bardzo silnego zachowania kursów ING, Enei oraz Kruka. W przypadku windykatora, inwestorzy dyskontują już sukces ekspansji na rynek włoski. Nasze podejście jest jednak nieco bardziej konserwatywne, zwłaszcza w kontekście ostatnich sprzedaży akcji przez insiderów. Więcej okazji inwestycyjnych upatrujemy w segmencie małych spółek. Po osiągnięciu szczytu w kwietniu, indeks sWIG80 osuwa się w tempie kilku procent miesięcznie. Częściowo widzimy tutaj efekt braku wsparcia ze strony inwestorów zagranicznych, którzy kierują kapitał do największych emitentów. Ponadto, mniejsze spółki od czterech miesięcy zasadniczo nie publikowały informacji wynikowych, co ograniczyło zainteresowanie inwestorów tą grupą walorów. Pewnego przełomu możemy się spodziewać w końcówce sierpnia i września, po ogłoszeniu wyników pierwszego półrocza.

 

Na rynku walutowym głównym trendem pozostaje osłabienie dolara, w szczególności w stosunku do euro i walut powiązanych (taką jest m. in. polski złoty). Deprecjację wspierały nieco słabsze dane inflacyjne, połączone z mało zdecydowanymi działaniami FED. Rynek podszedł do zapewnień o zacieśnianiu amerykańskiej polityki monetarnej z dość dużym dystansem. Postawa ta odzwierciedlona jest również w krzywej rentowności: amerykańskie 10-latki z trudem osiągnęły poziom 2,30%. Spread między 2-letnim i 10-letnim długiem USA, mimo delikatnych wzrostów, nieznacznie przekracza 90 punktów bazowych. Wśród innych walut, istotnym wydarzeniem była przecena franka szwajcarskiego w stosunku do złotego, który osłabił się o 3,8% spadając do poziomu 3,72.

 

Polskie obligacje skarbowe zanotowały niewielkie zwyżki w środkowej części miesiąca w związku z odwołaną aukcją długu i nieco słabszą od oczekiwań inflacją bazową. Spekulacje o przesunięciu podwyżek na 2019 nie wystarczyły jednak do utrzymania niskich rentowności do końca miesiąca. Lipiec zamknął się poziomem 3,34% na dziesięciolatce oraz 2,69% na obligacji pięcioletniej.

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito