drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Sierpień
2015

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 lipca 2015 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 331,45 PLN.

Komentarz zarządzającego:
Wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła na koniec lipca 331,45 PLN, notując miesięczny spadek o 5,68%. Obawy o możliwość spłaty greckiego długu, gwałtowne osłabienie cen akcji na chińskim parkiecie oraz nasilenie się ryzyka politycznego na warszawskiej giełdzie wymagają utrzymywania aktywnej postawy w zarządzaniu środkami funduszu.
Lipiec przyniósł odbicie na europejskich parkietach po słabej postawie indeksów akcyjnych w czerwcu, spowodowanej przez ryzyko niewypłacalności rządu Grecji wobec zagranicznych wierzycieli. Zwołane przez greckie władze referendum dotyczące wyrażenia opinii nt. narzuconego przez wierzycieli programu oszczędnościowego zakończyło się dezaprobatą obywateli wobec warunków pomocy. Takie rozstrzygnięcie miało pierwotnie wzmocnić pozycję negocjacyjną Greków, jednakże z biegiem czasu w obliczu narastającego kryzysu bankowego oraz gospodarczego greccy decydenci postanowili ostatecznie przyjąć surowe warunki programu pomocowego w zamian za udzielenie pomocy finansowej oraz tym samym, oddalić wizji bankructwa Hellady. Gospodarka znajduje się wciąż w bardzo słabej kondycji, zaufanie do instytucji finansowych zostało mocno zachwiane, a kryzys finansów publicznych może dać o sobie znać w kolejnych miesiącach, kiedy przypadną kolejne transze spłaty greckiego długu.
Dane makroekonomiczne z Eurolandu wciąż sprzyjają scenariuszowi ożywienia w gospodarce Starego Kontynentu. Obserwowany jest bowiem w dalszym ciągu stopniowy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, natomiast bilans handlowy strefy euro, wspierany w dużym stopniu przez osłabienie europejskiej waluty, znalazł się na rekordowo wysokich poziomach. Niepokoje związane z potencjalnym bankructwem Grecji nie wpłynęły na dalsze postrzeganie perspektyw regionu, o czym świadczy m.in. najwyższy od 4 lat wskaźnik nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej. Co istotne, ożywienie gospodarcze przełożyło się na poprawę wyników firm. Około 2/3 największych spółek z głównych europejskich parkietów zaraportowało wyższe zyski netto aniżeli w poprzednim kwartale.
Po słabym pierwszym kwartale bieżącego roku Stany Zjednoczone wróciły na ścieżkę solidnego wzrostu. PKB największej gospodarki świata zwiększył się w drugim kwartale zgodnie z oczekiwaniami o 2,3% rok do roku w ujęciu zannualizowanym. Pozytywny wpływ na odczyt miała stabilnie rosnąca dynamika konsumpcji (zwłaszcza w zakresie dóbr trwałego użytku), natomiast tempo ekspansji zostało zahamowane przez spadek dynamiki inwestycji oraz pogorszenie eksportu netto. Znaczącej rewizji uległ z kolei odczyt wzrostu PKB w poprzednim okresie (z -0,2% do 0,6%). Publikacja danych z rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach napawa bardzo dużym optymizmem - liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów osiągnęła poziom niewidziany od 8 lat. Dobiegający końca sezon wyników za drugi kwartał należy ocenić umiarkowanie pozytywnie – około ¾ spółek notowanych w indeksie S&P 500 zaraportowały do tej pory zyski netto powyżej oczekiwań analityków. Jednakże, zagregowany zysk netto z drugiego kwartału wykazuje stabilizację względem pierwszego kwartału. Lipcowe posiedzenie Rezerwy Federalnej nie wniosło żadnych zmian do parametrów polityki pieniężnej. Mając jednak na uwadze korzystne dane z amerykańskiego rynku pracy oraz polepszenie perspektyw przemysłu, rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej wydaje się być nieuniknione jeszcze w tym roku.
Główne indeksy akcji w Polsce znalazły się pod presją obietnic kandydatów do zwycięstwa w jesiennych wyborach parlamentarnych, dotyczących m.in. wprowadzenia podatku bankowego oraz od obrotu dla sieci wielkopowierzchniowych, a także obowiązku przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich na złote po kursie z dnia ich udzielenia. Słaba postawa spółek z WIG20 (spadek w minionym miesiącu o 3,9%) wynikała również z globalnego osłabienia cen surowców (Bogdanka, JSW, KGHM), czy też pogłosek o domniemanej pomocy dla nierentownych kopalń ze strony spółek Skarbu Państwa (głównie sektor energetyczny, ale także m.in. PZU). W drugiej połowie lipca notowaniom WIG20 nieco pomogły doniesienia o tym, że potencjalne nałożenie podatku bankowego miałoby obowiązywać najwcześniej od 2017 roku, natomiast podatek od kopalin, silnie ciążący wynikom KGHM, może zostać w całości zlikwidowany wraz z dojściem do władzy prowadzącej w przedwyborczych sondażach partii PiS. Znacząco lepiej od segmentu dużych spółek, sprawowały się notowania średnich i małych firm (wzrost mWIG40 oraz sWIG80 odpowiednio o 3,0% oraz 3,5%).
Dobrej koniunkturze w spółkach o mniejszej kapitalizacji sprzyjała kontynuacja korzystnych odczytów danych z polskiej gospodarki. Szczególnie obiecujące perspektywy rysują się przed krajową konsumpcją - stopa bezrobocia sięgnęła najniższego poziomu od 2008 roku przy utrzymującym się bardzo wysokim popycie na pracę, co dodatkowo podkreślają wskaźniki ufności konsumenckiej sugerujące, że polscy konsumenci nie byli od tamtego czasu w lepszych nastrojach. Równocześnie skala wzrostów sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w czerwcu zaskoczyła pozytywnie ekonomistów. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu zanotował kolejną zwyżkę (najwyższy odczyt od lutego), potwierdzając wzmożoną aktywność w polskich zakładach, wywołaną rosnącą liczbą zamówień eksportowych oraz krajowych. Po raz kolejny została zaraportowana wysoka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, która zrównoważyła bilans płatniczy Polski w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy. Tym samym, perspektywy dla dalszego wzrostu zysku spółek pozostały obiecujące, co, mimo nasilonego ryzyka politycznego w ostatnim czasie, będzie w naszej opinii wspierać notowania walorów na warszawskim parkiecie.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito